Season 6 Cast & Crew

Cast:
Don Draper - Jon Hamm
Betty Francis - January Jones
Pete Campbell - Vincent Kartheiser
Peggy Olson - Elisabeth Moss
Joan Harris - Christina Hendricks
Roger Sterling - John Slattery
Ken Cosgrove - Aaron Staton
Harry Crane - Rich Sommer
Bertram Cooper - Robert Morse
Sally Draper - Kiernan Shipka
Megan Calvet - Jessica Pare
Henry Francis - Christopher Stanley
Stan Rizzo - Jay R. Ferguson
Michael Ginsberg - Ben Feldman
Bobby Draper - Mason Vale Cotton

Guest Stars, Writers & Directors by Episode:
Episode 1-2 "The Doorway"
Episode 3 "Collaborators"
Episode 4 "To Have and To Hold"
Episode 5 "The Flood"
Episode 6 "For Immediate Release"
Episode 7 "Man With a Plan"
Episode 8 "The Crash"
Episode 9 "The Better Half"
Episode 10 "A Tale of Two Cities"
Episode 11 "Favors"
Episode 12 "The Quality of Mercy"
Episode 13 "In Care Of"

Crew:
Executive Producer: Matthew Weiner
Assistant to M. Weiner: Heather Jeng Bladt
Executive Producer: Scott Hornbacher
Executive Producers: Andre & Maria Jacquemetton
Assistant to A & M Jacquemetton: Vin Nucatola
Executive Producer: Janet Leahy
Supervising Producer: Semi Chellas
Producer: Jon Hamm
Producer: Blake McCormick
Producer: Erin Levy
Consulting Producer: Lisa Albert
Consulting Producer: Michael Saltzman
Co-Producer: Marcy Patterson
Co-Producer: Tom Smuts
Co-Producer: Josh Weltman
Co-Producer: Bob Levinson Assistant to S. Hornbacher & M. Patterson: James Roland
Story Editor: Jonathan Igla
Staff Writer: Jason Grote
Head of Research: Allison Mann
Script Coordinator: Evan Price
Writers' Assistant: Carly Wray
Writers' PA: Adam Levy
Unit Production Manager: Dara Weintraub
Production Coordinator: John Hampian
Assistant Production Coordinator: Justin Allen
Production Assistant: Matt Seder
Production Assistant: Hanna Stiens
Production Assistant: Alex Eldridge
Accountant: Tim Tucker
1st Assistant Accountant: Nicole DeStefano
2nd Assistant Accountant: Lance Crabtree
Payroll Accountant: Kristin Johnsen
Accounting Clerk: Billy Acquaviva Jr.
Dot Clerk: Jonathan Crabtree
Production Designer: Dan Bishop
Art Director: Christopher Brown
Assistant Art Director: Shanna Starzyk
Set Designer: Camille Bratkowski
Graphic Designer: Evan Regester
Art Dept Coordinator: Kama Hayes
Art Dept PA: Erin Magill
1st Assistant Director: Adam Ben Frank
1st Assistant Director: Lisa Rowe
2nd Assistant Director: Stacy Schrader
2nd Assistant Director: Maria Mantia
2nd 2nd Assistant Director: Erik Carpenter
DGA Trainee: Gabriella Poli
Set PA: Judd Greener
Set PA: Randall Smith
Set PA: Sean Jennings
Director of Photography: Chris Manley
"A" Camera Operator: Don Devine
"A" Camera 1st AC: Jan Ruona
"A" Camera 2nd AC: Lisa Guerriero
"B" Camera Operator: Michael St. Hilarie
"B" Camera 1st AC: Timothy Kane
"B" Camera 2nd AC: Annika Iltis
Loader: Anna Ferrarie
Casting Directors: Schiff/Audino Casting (Laura Schiff & Carrie Audino)
Casting Associate: Kendra Shay Clark
Extras Casting: Central Casting
................... Mandy Glasser
................... Elana Staehli
................... Taylor Kinzie
................... Marianne Lee
Caterer: Limelight Catering
Head Chef: Alex Trujillo
Script Clearances: Laura Sevier
Assistant to L. Sevier: Mandy Hackenburg
Script Legal: Thomas R. Burke
Construction Coordinator: Lars Petersen
General Foreman: Steve Voll
Propmaker Gangboss: Jonathan Robertson
Propmaker Gangboss: John Sullivan
Paint Foreman: Tom Perry
Paint Runner: Charles Ontiveros
Decorator Gangboss: Scott Ramey
Labor Foreman: Doug Dow
Labor Gangboss: Anthony Dipianni
Plaster Foreman: George Walker
Prop Maker: Greggonio Galicia
Construction Buyer: Mindy Frank
Decorator Gangboss: Richard Suarez
Greensman: Sean West
Greens Foreman: Pilo Silva
Flooring Foreman: Todd Butler
Costume Designer: Janie Bryant
Costume Supervisor: Le Dawson
Assistant Costume Designer: Tiffany White
Key Costumer: Valerie Campbell
Set Costumer (Principles): Gilbert Hernandez
Set Costumer (Principles): Lorie Shew
Set Costumer (Background): Felicia Jarvis
Set Costumer (Background): Kalen Dawson
Tailor: Henry Po
Costumes PA: Kathleen Coltman
Costumes PA: Beth Miller
Craft Service: Dave Kasubowski
Craft Service Assistant: Adam Howard
Gaffer: Michael Ambrose
Best Boy Electric: Greg Etheridge
Dimmer Board Op: Colin Mayo
Set Lighting Tech: Shawn Duchscherer
Set Lighting Tech: Greg Reyher
Set Lighting Tech: Daniel Cotroneo
Set Lighting Tech: Rudy Melendez
Rigging Gaffer: Paul Howard
Rigging Best Boy: Jim "Gibby" Gibbons
Key Grip: Pat O'Mara
Best Boy Grip: Anthony Tellez
A-Dolly Grip: Jim Leidholdt
B-Dolly Grip: Charles Simons
Grip: Louis Escobar
Grip: Mark Dimitrov
Grip: Steven Brewer
Grip: Dustin Woods
Rigging Key: Larry D. Edwards Jr.
Rigging Best Boy: Oscar Gomez
Hair Department Head: Theraesa Rivers
Key Hair: Arturo Rojas
Hair Stylist: David Blair
Location Manager: Scott Poole
Key Assistant Location Manager: Tristan Daoussis
Key Assistant Location Manager: Kevin Danchisko
Key Assistant Location Manager: Gavin Glennon
Makeup Department Head: Lana Horochowski
Key Makeup: Ron Pipes
Makeup Artist: Ken Niederbaumer
Set Medic: Dominique Jaramillo
Construction Medic: Alex Barnoya
Associate Producer: Nathaniel Smith
Post Production Coordinator: Jenny Wood
Post Production PA: Ingrid Lageder
Editor: Tom Wilson
Editor: Chris Figler
Editor: Chris Gay
Asst. Editor (to Tom Wilson): Michelle Fellner
Asst. Editor (to Chris Figler): Tamara Meem
Asst. Editor (to Chris Gay): Bart Burcham
Composer: David Carbonara
Music Supervisor: Alex Patsavas
Music Editor: Jenny Barak
Property Master: Ellen Freund
Asst. Prop Master: Teri Lane
Asst. Prop Master: Johnny Youngblood
Asst. Props: Dave Rottenberg
Asst. Props: Rachel Flores
AMC Vice President Public Relations/Publicity (Unit Publicist): Sarah Carragher
Security: Robert Madrigal
Script Supervisor: Suzanne Swindle
Set Decorator: Claudette Didul
Leadman: Jefferson Murff
Set Dec Buyer: Rhonda DeMarc-Elliott
On Set Dresser: Bart Hubenthal
Art Dept. Coordinator/Set Dec: Helga Tjia
Set Dec PA: Alec Contestabile
Swing Gang: Corey Gomez
Swing Gang: Hugh Pritchard
Swing Gang: Erik Soderstrom
Swing Gang: Charles Randolph
Swing Gang: Tim Bowen
Swing Gang-Drapery: Debbie Jones
Sound Mixer: Peter Bentley
1st Boom Operator: Chris Sposa
2nd Boom Operator: Danny Greenwald
Special Effects: Tom Bellissimo
Special Effects: Shannon Thompson
Teacher: Arlene Singer Gross
Transportation Coordinator: Brian Moore
Transportation Captain: Spencer Foster Jr.
Transportation Co-Captain: Ron Wamhoff
Production Van Driver: David Joseph
Basecamp Genie Operator: Jay Galloway
Fuel Truck Driver: Rob Brown
Driver: Spencer Foster
Set Dressing Driver: Matt Dolan