Season 5 Cast & Crew

Cast:
Don Draper - Jon Hamm
Betty Francis - January Jones
Pete Campbell - Vincent Kartheiser
Peggy Olson - Elisabeth Moss
Joan Harris - Christina Hendricks
Roger Sterling - John Slattery
Lane Pryce - Jared Harris 
Megan Calvet - Jessica Pare
Ken Cosgrove - Aaron Staton
Harry Crane - Rich Sommer
Bertram Cooper - Robert Morse
Sally Draper - Kiernan Shipka

Guest Stars, Writers & Directors by Episode:
Episode 1-2 "A Little Kiss"
Episode 3 "Tea Leaves"
Episode 4 "Mystery Date"
Episode 5 "Signal 30"
Episode 6 "Far Away Places"
Episode 7 "At the Codfish Ball"
Episode 8 "Lady Lazarus"
Episode 9 "Dark Shadows"
Episode 10 "Christmas Waltz"
Episode 11 "The Other Woman"
Episode 12 "Commissions and Fees"
Episode 13 "The Phantom"

Crew:
Executive Producer: Matthew Weiner
Assistant to M. Weiner: Heather Jeng Bladt
Executive Producer: Scott Hornbacher
Executive Producers: Andre & Maria Jacquemetton
Assistant to A & M Jacquemetton: Amy Roy
Producer: Jon Hamm
Producer: Blake McCormick
Co-Executive Producer: Victor Levin
Co-Executive Producer: Chris Black
Consulting Producer: Janet Leahy
Consulting Producer: Frank Pierson
Consulting Producer: Michael Saltzman
Consulting Producer: Lisa Albert
Co-Producer: Marcy Patterson
Co-Producer/UPM: Michele Greco
Co-Producer: Erin Levy
Co-Producer: Semi Chellas
Co-Producer: Josh Weltman
Co-Producer: Bob Levinson
Assistant to S. Hornbacher & M. Patterson: Michael Chang
Story Editor: Brett Johnson
Staff Writer/Writer's Assistant: Jonathan Igla
Script Coordinator: Evan Price
Head of Research: Allison Mann
Unit Production Manager: Scott Hornbacher
Production Supervisor: Karen Ruth Getchell
Production Coordinator: John Hampian
Production Coordinator: Greg Cahill
Assistant Production Coordinator: Lisa Owad
Assistant Production Coordinator/Production Secretary: Coleman Gladis
Production Assistant: Carissa Caryotakis
Production Assistant: Chris Thrasher
Production Assistant: Bryce Schulman
Additional Production Assistant: Matthew Seder
Accountant: Tim Tucker
1st Assistant Accountant: Nicole DeStefano
2nd Assistant Accountant: Michael Zakian
Payroll Accountant: Kristin Johnsen
Accounting Clerk: Lance Crabtree
Production Designer: Dan Bishop
Art Director: Christopher Brown
Assistant Art Director: Shanna Starzyk
Set Designer: Camille Bratkowski
Graphic Designer: Evan Regester
Art Dept Coordinator: Kama Hayes
Art Dept PA: James Bolenbaugh
Co-Producer/1st Assistant Director: Nina Jack
1st Assistant Director: Adam Ben Frank
Key 2nd Assistant Director: Jessic Lowrey
Key 2nd Assistant Director: Lisa Meier
Key 2nd Assistant Director: Bac DeLorme
2nd 2nd Assistant Director: Erik Carpenter
Additional 2nd Assistant Director/DGA Trainee: Hillary Cohen
Set PA: Spencer Taylor
Set PA: Marcelo Chow
Set PA: Andrew Benz
Set PA: Brandon Schiffman
Set PA: Delaney Ross
Director of Photography: Chris Manley
Director of Photography/"A" Camera Operator: Don Devine
"A" Camera Operator: Scott Browner
"A" Camera 1st AC: Jan Ruona
"A" Camera 1st AC: Shereen Saleh
"A" Camera 1st AC: Chris Toll
"A" Camera 2nd AC: Lisa Guerriero
"A" Camera 2nd AC/"B" Camera 2nd AC: Annika Iltis
"B" Camera Operator: David Sammons
"B" Camera 1st AC: Timothy Kane
"B" Camera 2nd AC: Sharla Cipicchio
Loader: Anna Ferrarie
Loader: Winona Wacker
Camera PA: Pablo Jara
Casting Directors: Schiff/Audino Casting (Laura Schiff & Carrie Audino)
Casting Associate: Kendra Shay Clark
Extras Casting: Central Casting
................... Elana Staehli
................... Mandy Glasser
................... Leslie Hikida
................... Mariann Lee
................... Taylor Kinzie
Caterer: Limelight Catering
Head Chef: Alex Trujillo
Head Chef: Mike Cook
Script Clearances: Laura Sevier
Assistant to L. Sevier: Mandy Hackenburg
Script Legal: Thomas R. Burke
Construction Coordinator: Lars Petersen
General Foreman: Steve Voll
Propmaker Gangboss: Jonathan Robertson
Propmaker Gangboss: John Sullivan
Paint Foreman: Sean Lyons
Labor Foreman: Rosendo Rivas
Labor Gangboss: Gabriel Feliciano
Paint Runner: Hector Vega
Hoddy: Christopher Adams
Plaster Foreman: George Walker
Plaster Foreman: Elixandro Diaz
Construction Toolman: Greggonio Galicia
Construction Buyer: Mindy Frank
Decorator Gangboss: Richard Suarez
Greensman: Sean West
Greens Foreman: Pilo Silva
Flooring Foreman: Todd Butler
Costume Designer: Janie Bryant
Costume Supervisor: Le Dawson
Assistant Costume Designer: Tiffany White
Key Costumer: Jennifer Ireland
Set Costumer (Principles): Gilbert Hernandez
Set Costumer (Principles): Jessica Dalager
Set Costumer (Principles): Lorie Shew
Set Costumer (Background): Lori Angelo
Set Costumer (Background): Kalen Dawson
Set Costumer (Background): Valerie Campbell
Tailor: Marilyn Madsen
Tailor: Joanna Bradley
Costumes PA: Phoenix Mellow
Key Craft Service/Driver: Gary Ferraro
Asst. Craft Service: Orlando Chongo
Asst. Craft Service: Paul Volpe
Asst. Craft Service: Donny Aponte
Director: Jon Hamm
Director: Jennifer Getzinger
Director: Matt Shakman
Director: John Slattery
Director: Scott Hornbacher
Director: Michael Uppendahl
Director: Phil Abraham
Director: Chris Manley
Director: Matthew Weiner
Gaffer: Michael Ambrose
Best Boy Electric: Greg Reyher
Dimmer Board Op: Colin Mayo
Set Lighting Tech: Shawn Duchscherer
Set Lighting Tech: Greg Etheridge
Set Lighting Tech: Pat Hoeschen
Set Lighting Tech: Daniel Cotroneo
Set Lighting Tech: Casey Ellison
Set Lighting Tech: Rudy Melendez
Set Lighting Tech: John "Fester" Sandau
Set Lighting Tech: Jerry Pondella
Rigging Gaffer: Paul Howard
Rigging Best Boy: Jim "Gibby" Gibbons
Rigging Lighting Tech: Vance "Ish" Clissold
Key Grip: Pat O’Mara
Best Boy Grip: Anthony Tellez
A-Dolly Grip: Jim Leidholdt
B-Dolly Grip: Jeff Curtis
B-Dolly Grip: Kenny Davis
Grip: Louis Escobar
Grip: Eugene Kerry
Grip: Mark Dimitrov
Grip: Steven Brewer
Grip: Nicholas Rini
Rigging Key: Larry D. Edwards Jr.
Rigging Best Boy: Oscar Gomez
Rigging Grip: David Darrow
Rigging Grip: Jonathan Gomez
Rigging Grip: Jerry Massa
Rigging Grip: James Pope
Rigging Grip: Ray Velario
Rigging Grip: Jeff Brinker
Hair Department Head/Key Hairstylist: Theraesa Rivers
Hair Department Head: Terrie Owen
Key Hairstylist: Lynda K. Walker
Key Hairstylist: Lucia Mace
Hairstylist: Arturo Rojas
Hairstylist: Maria Sandoval
Hairstylist: David Danon
Location Manager: Scott Poole
Key Assistant Location Manager: Tristan Daoussis
Key Assistant Location Manager: Kevin Danchisko
Key Assistant Location Manager: Gavin Glennon
Key Assistant Location Manager: Allison Cox
Makeup Department Head: Lana Horochowski
Key Makeup: Ron Pipes
Makeup Artist: Ken Niederbaumer
Makeup Artist: Keith Sayer
Makeup Artist Kymber Blake
Medic: Robin Michels
Medic: David O'Dell
Medic: Alex Barnoya
Associate Producer: Nathaniel Smith
Post Production Coordinator: Howard Alexander
Post Production PA: Jenny Wood
Editor: Chris Gay
Editor: Tom Wilson
Editor: Leo Trombetta
Asst. Editor (to Chris Gay): Sarah Beth Shapiro
Asst. Editor (to Tom Wilson): Michelle Fellner
Composer: David Carbonara
Music Supervisor: Alex Patsavas
Music Editor: Jenny Barak
Property Master: Ellen Freund
Asst. Prop Master: David Saltzman
Asst. Prop Master: Eric Dennis
Asst. Prop Master: Johnny Youngblood
Asst. Prop Master: Sean Clark
Unit Publicist: Sarah Carragher
Security: Robert Madrigal
Security: Hector Rodriguez
Script Supervisor: Denise Karey
Set Decorator: Claudette Didul
Leadman: Jefferson Murff
Set Dec Buyer: Rhonda DeMarc-Elliott
On Set Dresser: Bart Hubenthal
Set Dec PA: Helga Tjia
Set Dec PA: Alec Contestabile
Swing Gang: Corey Gomez
Swing Gang: Hugh Pritchard
Swing Gang: David Mitchell
Swing Gang: Erik Soderstrom
Swing Gang: Charles Randolph
Swing Gang: Lonnie Alvarado
Swing Gang: Tim Bowen
Swing Gang: Chris Cleary
Swing Gang: Thierry Labbe
Swing Gang-Drapery: Deb Jones
Swing Gang-Drapery: Regina Henderson
Swing Gang-Drapery: Antonio Carrillo
Sound Mixer: Peter Bentley
Boom Operator: Chris Sposa
Boom Operator: Bud Raymond
Boom Operator: Chris Silverman
Special Effects Supervisor: Tom Bellissimo
Special Effects Tech: Shannon Thompson
Teacher: Arlene Singer Gross
Transportation Coordinator: Brian Moore
Transportation Captain: Spencer Foster Jr.
Transportation Co-Captain: Troy Gould
Production Van Driver: David Joseph
Basecamp Genie Operator: Jay Galloway
Fuel Truck Driver: Rob Brown
Driver: Spencer Foster
Set Dressing Driver: Matt Dolan
Set Dressing Driver: Boris Tomov
Construction Driver: Dick Huffine
Visual Effects: Zoic
............... Executive Producer: Gina Fiore
............... VFX Producer: Sean Tompkins
............... VFX Coordinator: Niki Hillier
............... VFX Supervisor: Curt Miller
............... VFX Supervisor: Doug Ludwig
............... VFX Supervisor: Andrew Orloff