Crew

Season 4 Cast & Crew

Cast:
Don Draper - Jon Hamm
Roger Sterling - John Slattery
Pete Campbell - Vincent Kartheiser
Betty Draper - January Jones
Joan Harris - Christina Hendricks
Peggy Olson - Elisabeth Moss
Lane Pryce - Jared Harris 
Bertram Cooper - Robert Morse
Harry Crane - Rich Sommer
Ken Cosgrove - Aaron Staton
Freddy Rumsen - Joel Murray
Henry Francis - Christopher Stanley
Sally Draper - Kiernan Shipka
Trudy Campbell - Alison Brie
Jane Sterling - Peyton List
Herman "Duck" Phillips - Mark Moses 
Francine Hanson - Anne Dudek

Guest Stars, Writers & Directors by Episode:
Episode 1 "Public Relations"
Episode 2 "Christmas Comes But Once a Year"
Episode 3 "The Good News"
Episode 4 "The Rejected"
Episode 5 "The Chrysanthemum and the Sword"
Episode 6 "Waldorf Stories"
Episode 7 "The Suitcase"
Episode 8 "The Summer Man"
Episode 9 "The Beautiful Girls"
Episode 10 "Hands and Knees"
Episode 11 "Chinese Wall"
Episode 12 "Blowing Smoke"
Episode 13 "Tomorrowland"

Crew:
Executive Producer: Matthew Weiner
Assistant to M. Weiner: Ryan Enright
Executive Producer: Scott Hornbacher
Co-Executive Producers: Andre & Maria Jacquemetton
Consulting Producer: Lisa Albert
Consulting Producer: Janet Leahy
Producer: Dahvi Waller
Producer: Jonathan Abrahams
Producer/UPM: Dwayne Shattuck
Producer: Blake McCormick
Co-Producer: Keith Huff
Associate Producer: Marcy Patterson
Assistant to S. Hornbacher and M. Patterson: Michael Chang
Staff Writer: Erin Levy
Staff Writer: Brett Johnson
Staff Writer: Tracy McMillian
Advertising Consultant: Josh Weltman
Advertising Consultant: Bob Levinson
Writers Assistant: Jonathan Igla
Script Coordinator: Cortney Norris
Writers PA: Allison Mann
Production Coordinator: John Hampian
Assistant Production Coordinator: Justin Allen
Key Production Assistant: Coleman Gladis
Production Assistant: Hartley Voss
Production Assistant: Evan Price
Accountant: LaDonna Conard
1st Assistant Accountant: Bernadette Valer
2nd Assistant Accountant: Lois Theobald
Payroll Accountant: Carson Stroup
Accounting P.A.: Brennan Berger
Production Designer: Dan Bishop
Art Director: Christopher Brown
Asst. Art Director: Shanna Starzyk
Set Designer: Camille Bratkowski
Art Department Coordinator: Kama Hayes
Art Department Assistant: Andrew Hull
Graphic Designer: Geoffrey Mandel
1st Assistant Director (ODD): Nina Jack
1st Assistant Director (EVEN): Adam Ben Frank
Key 2nd Assistant Director (ODD): Karen Radzikowski
Key 2nd Assistant Director (EVEN): Jessica Lowrey
2nd 2nd Assistant Director: Rachel Caproni
Set PA: David Cox
Set PA: Kyle Mlodzik
Set PA: Robert Parker Clemente
Set PA: Ian J. Putnam
Add'l Set PA: Marcelo Chow
Add'l Set PA: Andrew Benz
Director of Photography: Chris Manley
“A” Camera Operator: Don Devine
“A” Camera 1st A.C.: Jan Ruona
“A” Camera 2nd A.C.: Lisa Guerriero
“B” Camera Operator: David Sammons
“B” Camera 1st A.C.: Timothy Kane
“B” Camera 2nd A.C.: Annika Iltis
Camera Loader: Noah Thompson
Still Photographer: Mike Yarish
Casting Director: Laura Schiff
Casting Director: Carrie Audino
Casting Associate: Kendra Clark
Extras Casting: Central Casting
................... Elana Staehli
................... Mandy Glasser
................... Leslie Hikida
Caterer: Limelight Catering
Head Chef: Mike Cook
Script Clearances: Laura Sevier
Assistant to L. Sevier: Mandy Hackenburg
Script Legal: Thomas R. Burke
Construction Coordinator: Lars Perersen
General Foreman: Steve Voll
Propmaker Gangboss: Jonathan Robertson
Propmaker Gangboss: Jonathan Sullivan
Paint Foreman: Sean Lyons
Paint Gangboss: Richard R. Suarez
Labor Foreman: Rosendo Rivas
Labor Gangboss: Gabriel Felicano
Plaster Foreman: Elixandro Diaz
Construction Buyer: Mindy Frank
Costume Designer: Janie Bryant
Costume Supervisor: Bob Iannaconne
Costume Supervisor: Le Dawson
Assistant Costume Designer: Laura Frecon
Key Costumer: Jennifer Ireland
Set Costumer: Lori Angelo
Set Costumer: Juan Lopez
Set Costumer: Tiffany White
Set Costumer: Anton Schneider
Set Costumer: Kalen Dawson
Tailor: Joanna Bradley
Costume PA: Tiger Curran
Craft Service: Marilyn Kleist
Craft Service: Samuel Kleist
Director: Matthew Weiner
Director: Phil Abraham
Director: Michael Uppendahl
Director: Jennifer Getzinger
Director: John Slattery
Director: Lesli Linka Glatter
Director: Scott Hornbacher
Director: Lynn Shelton
Gaffer: Michael Ambrose
Rigging Gaffer: Paul Howard
Rigging Electrician: Jim Gibbons
Best Boy Electric: Rob Lewbel
Set Lighting Technician: Greg Reyher
Set Lighting Technician: Shawn Duchscherer
Set Lighting Technician: Greg Etheridge
Set Lighting Technician: Hootly Weedn
Set Lighting Technician: Rudy Melendez
Dimmer Board Operator: Kelly Waldman
Key Grip: Pat O’Mara
Best Boy Grip: Jerry Marshall
Best Boy Grip: Anthony Tellez
"A" Dolly Grip: Jim Leidholdt
"A" Dolly Grip: Jamie Young
Grip: Billy Heath
Grip: Nicholas Rini
Grip: Vincente Torres
Grip: Tommy Hooper Flannigan
"B" Dolly Grip: Tony Thomas
Rigging Key: Larry D. Edwards Jr.
Rigging Best Boy: Oscar Gomez
Rigging Grip: David Darrow
Hair Department Head: Sean Flannigan
Hair Department Head: Lucia Mace
Key Hairstylist: Theraesa Rivers
Hairstylist: Terri Owen
Hairstylist: Nicole Frank
Location Manager: Scott Poole
Key Asst. Locations Manager: Tristan Daoussi
Key Asst. Locations Manager: Kevin Danchisko
Key Asst. Locations Manager: Gavin Glennon
Makeup Department Head: Lana Horochowski
Key Makeup: Ron Pipes
Makeup Artist: Maurine Burke
Makeup Artist: Lesa Nielson
Makeup Artist: Tricia Sawyer
Medic-Construction: Robin Michels
Medic-Set: Alisa Gentry
Post Supervisor: Nathaniel Smith
Post Production Coordinator: Claire Newman
Post Production Coordinator: Almond Wasserman
Post Production PA: Mike Carrier
Editor: Tom Wilson
Editor: Leo Trombetta
Editor: Chris Nelson
Editor: Pattye Rogers
Assistant Editor: Michelle Fellner
Assistant Editor: Jason Bretz
Assistant Editor: Andrew Leven
Post Production PA: Andrew Leven
Composer: David Carbonara
Music Supervisor: Alex Patsavas
Music Editor: Jenny Barak
Property Master: Ellen Freund
1st Asst. Property Master: Tom Altobello
1st Asst. Props: Michael D'Imperio
1st Asst. Props: James Kroning
1st Asst. Props: Eric Dennis
2nd Asst. Props: Johnny Youngblood
Add'l Asst. Props: Shannon Mcginnis
Script Supervisor: Rebecca Asher
Script Supervisor: Sue Swindle
Set Decorator: Claudette Didul
Leadman: Jefferson Murff
Set Dec PA: Helga Wool-Smith
On Set Dresser: Bart Hubenthal
Set Dresser: Charles Randolph
Set Dresser: Hugh Pritchard
Set Dresser: Anne Marie Hamill
Set Dresser: David Mitchell
Set Dresser: Corey Gomez
Set Dresser: Thierry Labbe
Set Dresser: Russell Anderson
Set Dresser: Don Elliott
Set Dec Buyer: Rhonda Demarc-Elliott
Draper: Tony Carillo
Sound Mixer: Peter Bentley
Boom Operator: Chris Sposa
2nd Boom Operator: David Holmes
Special Effects: Tom Bellissimo
Studio Teacher: Arlene Singer Gross
Transportation Coordinator: Duke Foster
Transportation Captain: Spencer Foster
Transportation Co-Captain: Brian Moore
Picture Car Coordinator: Spencer Foster Jr.
Driver: David Joseph
Driver: Jay Galloway
Driver: Rob Brown
Set Dec Driver: Mark Hysen
Construction Driver: Richard Huffine
Visual Effects: Zoic
............... Executive Producer: Gina Fiore
............... VFX Producer: Chris Wright
............... VFX Supervisor: Curt Miller
............... VFX Supervisor: Andrew Orloff
............... VFX Supervisor: Doug Ludwig