Characters

Season 3 Cast & Crew

Cast:
Don Draper - Jon Hamm
Roger Sterling - John Slattery
Pete Campbell - Vincent Kartheiser
Betty Draper - January Jones
Joan Harris - Christina Hendricks
Peggy Olson - Elisabeth Moss
Paul Kinsey - Michael Gladis
Ken Cosgrove - Aaron Staton
Harry Crane - Rich Sommer
Salvatore Romano - Bryan Batt
Bertram Cooper - Robert Morse
Herman "Duck" Phillips - Mark Moses 
Trudy Campbell - Alison Brie
Francine Hanson - Anne Dudek

Guest Stars, Writers & Directors by Episode:
Episode 1 "Out of Town"
Episode 2 "Love Among the Ruins"
Episode 3 "My Old Kentucky Home"
Episode 4 "The Arrangements"
Episode 5 "The Fog"
Episode 6 "Guy Walks Into an Advertising Agency"
Episode 7 "Seven Twenty Three"
Episode 8 " Souvenir"
Episode 9 "Wee Small Hours"
Episode 10 "The Color Blue"
Episode 11 "The Gypsy and the Hobo"
Episode 12 "The Grown Ups"
Episode 13 "Shut the Door. Have a Seat"

Crew:
Executive Producer: Matthew Weiner
Assistant to M. Weiner: Kayla Franklin
Co-Executive Producer: Scott Hornbacher
Supervising Producer: Lisa Albert
Consulting Producers: Andre & Maria Jacquemetton
Consulting Producer: Marti Nixon
Consulting Producer: Frank Pierson
Co-Producer: Dahvi Waller
Producer: Dwayne Shattuck
Producer: Blake McCormick
Associate Producer: Marcy Patterson
Executive Story Editor: Cathryn Humphries
Executive Story Editor: Robin Veith
Staff Writer: Kater Gordon
Writers Assistant: Erin Levy
Script Coordinator: Brett Johnson
Advertising Consultant: Josh Weltman
Advertising Consultant: Bob Levinson
Mental Health Consultant: Hilary Jacobs Hendel, LCSW
Writers PA: Wendy Cohen
Production Coordinator: Ben Waesche
Assistant Production Coordinator: John Hampian
Production Assistant: Allison Mann
Production Assistant: Michael Chang
Production Assistant: Cortney R. Norris
Production Assistant: Graham Towers
Production Assistant: Justin Allen
Production Assistant: Coleman Gladis
Production Assistant: Lana Rosen
Accountant: LaDonna Conard
1st Assistant Accountant: Gloria Alvarado
2nd Assistant Accountant: Bernadette Valer
Payroll Accountant: Julia Bogdan-Rollo
Additional Asst. Accountant: Carson Stroup
Production Designer: Dan Bishop
Art Director: Christopher Brown
Asst. Art Director: Shanna Starzyk
Set Designer: Camille Bratkowski
Art Department Coordinator: Schuyler Telleen
Art Department Assistant: Adam Rowe
Art Department PA: Evan Regester
Graphic Designer: Geoffrey Mandel
1st Assistant Director (ODD): Nina Jack
1st Assistant Director (EVEN): Adam Ben Frank
Key 2nd Assistant Director (ODD): Karen Radzikowski
Key 2nd Assistant Director (EVEN): Jessica Lowrey
2nd 2nd Assistant Director: Elion Olson
2nd 2nd Assistant Director: Marc Newland
DGA Trainee: Alexis Schmidtberger
Set PA: Robert Parker Clemente
Set PA: Kyle Mlodzik
Set PA: Howard Lee
Set PA: Brendon Reese
Set PA: Steve Reese
Director of Photography: Chris Manley
“A” Camera Operator: Don Devine
“A” Camera 1st A.C.: Jan Ruona
“A” Camera 2nd A.C.: Lisa Guerriero
“B” Camera Operator: David Sammons
“B” Camera 1st A.C.: Chris Cuevas
“B” Camera 1st A.C.: Timmy Kane
“B” Camera 2nd A.C.: Paul Tilden
“B” Camera 2nd A.C.: Noah Thompson
Camera Loader: Noah Thompson
Still Photographer: Carin Baer
Casting Director: Laura Schiff
Casting Director: Carrie Audino
Casting Associate: Kendra Clark
Extras Casting: Central Casting
................... Hans Hlawaty
................... Abby Santos
................... Mandy Glasser
................... Elana Staehli
Caterer: Limelight Catering
Head Chef: Mike Cook
Script Clearances: Laura Sevier
Script Legal: Thomas R. Burke
Construction Coordinator: Lars Perersen
General Foreman: Steve Voll
Propmaker Gangboss: John Sullivan
Paint Foreman: Sean Lyons
Paint Gangboss: Tammy DeRuiter
Labor Foreman: Rosendo Rivas
Labor Gangboss: Richard Martinez
Plaster Foreman: Robert Kramer
Costume Designer: Katherine Jane Bryant
Costume Supervisor: Le Dawson
Assistant Costume Designer: Allison Leach
Costumes PA: Tiger Curran
Set Costumer: Jennifer Ireland
Set Costumer: Tiffany White
Set Costumer: Lynn Ollie
Set Costumer: Christina M. Anthony
Set Costumer: Jim Moore
Set Costumer: Paul Cooricelli
Tailor: Joanna Bradley
Craft Service: Marilyn Kleist
Craft Service: Ausencio Santiago
Gaffer: Michael Ambrose
Best Boy Electric: Paul Howard
Set Lighting Technician: Greg Reyher
Set Lighting Technician: Shawn Duchscherer
Set Lighting Technician: Jaim O'Neil
Set Lighting Technician: Anson Beck
Set Lighting Technician: Greg Etheridge
Set Lighting Technician: Kyle Kovacs
Set Lighting Technician: Set Lighting Technician
Dimmer Board Operator: Kelly Waldman
Dimmer Board Operator: Lisa Gilhousen
Rigger Gaffer: Tom Derose
Rigger Electrician: Jim Gibbons
Key Grip: Pat O’Mara
Best Boy Grip: Justin Dawson
"A" Dolly Grip: Jim Daimant
"B" Dolly Grip: Tony Thomas
Grip: Nicholas Rini
Grip: Anthony Tellez
Grip: Louie Escobar
Grip: Jerry Marshall
Grip: Billy Heath
Grip: Nick Klein
Key Rigger: Larry D. Edwards, Jr.
Rigging Best Boy: Steven Frohardt
Hair Department Head: Lucia Mace
Key Hairstylist: Anthony Wilson
Hairstylist: Barbara Cantu
Hairstylist: Mary Guerrero
Hairstylist: Peggy Semtob
Hairstylist: Vivian Norman
Hairstylist: Vicky Mynes
Hairstylist: Theraesa Rivers
Location Manager: Scott Poole
Key Asst. Locations Manager: Tristan Daoussi
Key Asst. Locations Manager: Kevin Danchisko
Key Asst. Locations Manager: Gavin Glennon
Assistant Locations Manager: Danny Wilson
Makeup Department Head: Lana Horochowski
Key Makeup: Ron Pipes
Key Makeup: Maggie Fung
Medic: Lance Mancuso
Medic: Alisa Gentry
Post Supervisor: Nathaniel Smith
Post Production Coordinator: Chris Grizey
Post Production PA: Amanda Brown
Supervising Editor: Malcolm Jamieson
Editor: Chris Nelson
Editor: Tom Wilson
Assistant Editor: Chris Gay
Assistant Editor: Pattye Rogers
Assistant Editor: John Mullin
Assistant Editor: Matt Tassone
Assistant Editor: Michelle Fellner
Composer: David Carbonara
Music Supervisor: Alex Patsavas
Music Editor: Jenny Barak
Property Master: Gay Perello
Property Master: Ellen Freund
Asst. Property Master: Julie Witherington
Asst. Property Master: Brian Seccombe
Asst. Props: Jefry Shebroe
Asst. Props: Freddie Ortiz
Asst. Props: Al Almeida
Asst. Props: Tom Altobello
Asst. Props: Michael Dimperio
Props PA: Lisa Mayor
Script Supervisor: Kelly Leffler
Script Supervisor: Suzanne Swindle
Set Decorator: Amy Wells
Leadman: Keith Sale
Set Dec PA: Florencia Martin
Set Dresser: Mark W. Pallatt
On Set Dresser: Jordan Steinberg
On Set Dresser: Al Almeida
On Set Dresser: Roger Shaide
Buyer: Michelle Munoz
Sound Mixer: Peter Bentley
Boom Operator: Chris Sposa
2nd Boom Operator: David Holmes
Special Effects: Tom Bellissimo
Studio Teacher: Arlene Singer Gross
Transportation Coordinator: Duke Foster
Transportation Captain: Spencer Foster
Transportation Co-Captain: Brian Moore
Driver: Spencer Foster Jr.
Driver: Robert Brown
Driver: Dave Joseph
Driver: John Somonavich
Driver: Mark D. Hysen
Driver: Richard Huffine
Driver: James Westdorp
Visual Effects: Zoic
............... Executive Producer: Gina Fiore
............... VFX Producer: Curt Miller
............... VFX Producer: Andrew Orloff
............... VFX Supervisor: Doug Ludwig
............... VFX Supervisor: Chris Wright