Crew

Season 2 Cast & Crew

Cast:
Don Draper - Jon Hamm
Roger Sterling - John Slattery
Pete Campbell - Vincent Kartheiser
Betty Draper - January Jones
Joan Holloway - Christina Hendricks
Peggy Olson - Elisabeth Moss
Paul Kinsey - Michael Gladis
Ken Cosgrove - Aaron Staton
Harry Crane - Rich Sommer
Salvatore Romano - Bryan Batt
Bertram Cooper - Robert Morse
Herman "Duck" Phillips - Mark Moses 
Trudy Campbell - Alison Brie
Francine Hanson - Anne Dudek

Guest Stars, Writers & Directors by Episode:
Episode 1 "For Those Who Think Young"
Episode 2 "Flight 1"
Episode 3 "The Benefactor"
Episode 4 "Three Sundays"
Episode 5 "The New Girl"
Episode 6 "Maidenform"
Episode 7 "The Gold Violin"
Episode 8 "A Night to Remember"
Episode 9 "Six Month Leave"
Episode 10 "The Inheritance"
Episode 11 "The Jet Set"
Episode 12 "The Mountain King"
Episode 13 "Meditations in an Emergency"

Crew:
Executive Producer: Matthew Weiner
Assistant to M. Weiner: Steven Kung
Co-Executive Producer: Scott Hornbacher
Supervising Producer: Lisa Albert
Supervising Producers: Andre & Maria Jacquemetton
Co-Producer/UPM: Dwayne Shattuck
Co-Producer: Blake McCormick
Associate Producer: Marcy Patterson
Staff Writer: Robin Veith
Writers Assistant: Kater Gordon
Script Coordinator: Brett Johnson
Advertising Consultant: Josh Weltman
Advertising Consultant: Bob Levinson
Mental Health Consultant: Hilary Jacobs Hendel, LCSW
Production Coordinator: Ben Waesche
Assistant Production Coordinator: John Hampian
Production Assistant: Did Langrock
Production Assistant: Rob Benson
Production Assistant: Mat Thomas
Accountant: LaDonna Conard
1st Assistant Accountant: Christine Sanders
2nd Assistant Accountant: Trina Hayes
Payroll Accountant: Estrella Perez
Accounting PA: Bernadette Valer
Production Designer: Dan Bishop
Art Director: Christopher Brown
Asst. Art Director: Shanna Starzyk
Lead Set Designer: Camille Bratkowski
Art Department Coordinator: Isabelle T. Bell
Storyboard Artist: Robin Richesson
Art Department PA: Florencia Martin
1st Assistant Director: Nina Jack
1st Assistant Director: Sean Hobin
Key 2nd Assistant Director: Adam Ben Frank
Key 2nd Assistant Director: Lisa M. Rowe
2nd 2nd Assistant Director: Jonathon Miller
Set PA: Erik J Carpenter
Set PA: Robert Parker Clemente
Set PA: Allison Mann
Set PA: Kyle Mlodzik
Set PA: Tyler Van Patten
Director of Photography: Chris Manley
“A” Camera Operator: Denis Moran
“A” Camera 1st A.C.: Penny Sprague
“A” Camera 2nd A.C.: Andrae Crawford
“B” Camera Operator: Mike Frediani
“B” Camera 1st A.C.: Camille Freer
“B” Camera 2nd A.C.: Lisa Guerriero
Camera Loader: Noah Thompson
Casting Director: Laura Schiff
Casting Director: Carrie Audino
Casting Assistant: Christina Mullin
Extras Casting: Central Casting
................... Hans Hlawaty
................... Abigail Santos
Caterer: Limelight Catering
Head Chef: Mike Cook
Script Clearances: Laura Sevier
Script Legal: Thomas R. Burke
Construction Coordinator: Curtis Baruth
Prop Maker Foreman: Brian Hahn
Prop Maker Foreman: Wayne Lindholm
Paint Supervisor: Sean Lyons
Labor Foreman: David Carrasco
Costume Designer: Katherine Jane Bryant
Costume Supervisor: Le Dawson
Assistant Costume Designer: Allison Leach
Costumer: Heather Carleton
Costumer: Jennifer Ireland
Costumer: Michael Castellano
Costumer: Tiffany White
Tailor: Joanna Bradley
Costume PA: Hannah Jacobs
Craft Service: Marilyn Kleist
Gaffer: Michael Ambrose
Best Boy Electric: Paul Howard
Set Lighting Technician: Greg Reyher
Dimmer Board Operator: Kelly Waldman
Lamp Operator: Ruben T. Ramos
Key Grip: Pat O’Mara
Best Boy Grip: Justin Dawson
"A" Dolly Grip: William Daimant
"B" Dolly Grip: Tony Thomas
Grip: Louie Escobar
Grip: Bill Heath
Grip: Jerry Marshall
Grip: Nicholas Rini
Grip: Anthony Telez
Key Rigger: Larry D. Edwards, Jr.
Rigging Best Boy: Mike Campbell
Hair Department Head: Gloria Ponce
Key Hairstylist: Katherine Rees
Hairstylist: Marilyn Phillips
Location Manager: Scott Poole
Key Asst. Locations Manager: Kevin Danchisko
Key Asst. Locations Manager: Laura Lee Kasten
Assistant Locations Manager: Gavin Glennon
Makeup Department Head: Debbie Zoller
Key Makeup: Denise Della Valle
Key Makeup: Ron Pipes
Medic: Lance Mancuso
Post Supervisor: Nathaniel Smith
Post Production Coordinator: Darcie Cebula
Supervising Editor: Malcolm Jamieson
Editor: Chris Nelson
Editor: Cindy Mollo
Assistant Editor: Tom Wilson
Assistant Editor: Christopher Oakes
Assistant Editor: Heather Goodwin
Composer: David Carbonara
Music Supervisor: Alex Patsavas
Music Editor: Jenny Barak
Post Production PA: Chris Gay
Sound Supervisor: Jason George
Dailies Colorist: Mace Johnson
Final Colorist: Tim Vincent
Property Master: Gay Perello
Asst. Property Master: Brian Seccombe
Asst. Props: Freddie Ortiz
Asst. Props: Don Stroud
Unit Publicist: Maria Stasi
Script Supervisor: Jennifer Getzinger
Set Decorator: Amy Wells
Leadman: Keith Sale
Buyer: Jenna Sylvester
On Set Dresser: Andreas Gabor
Set Dresser: Brent Blom
Set Dresser: William Kelly
Set Dresser: Mark Pallatt
Set Dresser: Jillian Gilbert
Sound Mixer: Peter Bentley
Boom Operator: Chris Sposa
2nd Boom Operator: David Holmes
Special Effects: Tom Bellissimo
Still Photographer: Carin Baer
Stunt Coordinator: Peewee Piemonte
Transportation Coordinator: Duke Foster
Transportation Captain: Spencer Foster
Transportation Co-Captain: Ron Wamhoff
Gennie Operator: David Joseph
Driver: Robert Brown
Driver: Spencer Foster Jr.
Driver: Richard Huffine
Driver: Mark D. Hysen
Driver: Sergio Orozco
Driver: James Westdorp
Visual Effects: Stargate Digital
............... President: Darren Frankel
............... Head of Development: Peter Ware
............... VFX Producer: Jason Spratt
............... VFX Supervisor: Curt Miller